Den frågan intresserar Alberto Manguel,
kanadensisk författare, översättare och redaktör med argentinskt
ursprung, bosatt i Frankrike. I "En historia om läsning", som kom ut 1996 men som fortfarande finns i pocket, tar oss med på en resa
genom läsandets märkliga historia. En historia som
sträcker sig över 6000 år. En färd med många stopp, omvägar och avstickare.Det är en lärd och lysten bok som man läser som en äventyrsroman. Det handlar om bibliotek och bokskatter, om tillåten och förbjuden läsning, om boktjuvar och bokbrännare och om egendomliga läsmaskiner. Vi får veta allt om hur de gamla romerska författarna samlade sina vänner i ett auditorium i villan och idkade högläsning i timmar och dagar, ibland i veckor. Det var påtvingad ljudbok det.
Vårt sätt att läsa är nyckeln till hur vi uppfattar världen. På det mer privata planet ser vi hur de böcker som blivit verkligt betydelsefulla för oss speglar vår egen livshistoria.
Manguel är entusiastisk och en fantastisk guide in i läsandets fascinerande värld. Läs den med!

























