Haken är bara att även om man är detektiv så är man inte oemottaglig för ohederliga människors knep och konster vilket Mma Makutsi får lära sig. Vilken tur att vänner finns när de behövs.
Samtidigt jobbar detektivbyrån med ett knepigt fall: En klient har fått en oväntad gäst i sitt hus en indisk kvinna, utan id-handlingar, som tappat minnet. Utvisning väntar henne om inte någon lyckas lista ut vem hon är. Och i herr Matekonis bilverkstad går hjulen trögt och uppsägningar hotar. Det finns många problem att lösa.
Det är en charmig historia om värdet av att veta någons efternamn men också om dålig magkänsla och såser som kokas av lögner. Visst består intrigen mest av stickspår här, men även sådana spår leder ju framåt.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar