
Hon bjuder in läsaren till sin vardag i New York fylld av litteratur, konst, biobesök och brittiska kriminalserier. Hon delar med sig av minnen från sitt tidigare liv i Michigan med bortgångna maken Fred Sonic Smith och tar oss med på sina många resor ut i världen. Vi följer henne från Frida Kahlos hem i Mexico, till Berlin, London och Sylvia Plath, Jean Genet och Arthur Rimbauds gravar.
Hon väver samman dåtid och nutid, litteratur och verklighet och illustrerar berättelsen med sina egna polaroidbilder. Patti Smithbjuder läsaren att komma nära.
Det är en vacker bok om saknad, sorg, försoning, hopp och inspiration. En bok för alla som älskar att tillbringa en eftermiddag på ett café, djupt försjunken i en bok. Men, det ska också sägas, vissa bitar känns som flummiga transportsträckor. Men visst är boken ett bokslut över livet, som det nu blev.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar