När republiken Finland i år firar 100 har det uppmärksammats på många vis. Till exempel genom tillbakablickar. Svenska litteratursällskapet i Finland ger ut "Öppet fall - Finlands historia som möjligheter och alternativ 1417 - 2017. Redaktörer är historikerna Nils Erik Villstrand och Petri Karonen.

I Öppet fall är den
bärande tanken en annan. Här granskar sju historiker val och alternativ i
Finlands historia utgående från året sjutton i varje sekel, med början i
medeltidsåret 1417 och fram till nutid. Vad hade hänt, hur skulle
framtiden ha format sig om ett annat alternativ hade valts bland dem som
stod till buds? Det man brukar kalla kontrafaktiskt historieskrivande, med "tänk om" som en möjlighet. Det ger texterna en grad av lekfullhet men inom möjligheternas gräns. Människor i alla tider delar erfarenheten av en öppen
framtid – historien som ett drama utan manuskript. Boken avslutas helt stilenligt med året som är och man försöker teckna framtidens historia och frågar i vilket sammanhang vi ska se nutidens Finland.
Intressant och välskrivet av författare som täcker ett mycket brett fält.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar